Заява Руху «Ми – європейці» у 70-ті роковини Волинських подій

Jul 12th, 2013 | By | Category: Заяви

Цивільні жертви під час війни, етнічні чистки, примусові виселення  і братовбивчі конфлікти є неприйнятним для людської свідомості. Ми глибоко вболіваємо за всіх невинно полеглих на українсько-польському прикордонні – поляків, євреїв, українців, білорусів. Прикро, що найбільшого взаємного болю завдали християни, порушуючи одну з головних заповідей “НЕ ВБИЙ’. Ми схиляємо голову перед пам’яттю загиблих від рук усіх військових та паравійськових угруповань і кланяємося мужності і відданості загальнолюдським цінностям  тих, хто залишаючись у ті складні часи Людиною,  рятував інших людей, наражаючи на небезпеку себе та своїх родичів.

Сумна історія сусідських воєн і конфліктів в Європі переросла в формування спільної європейської ідентичності, поява Європейського Союзу є свідченням свідомого вибудовування спільного майбутнього, домінування миру над конфліктами минулого. Саме з такого переконання в Європі сформувався досвід спільного подолання історичних конфліктів, зокрема через відвертий діалог науковців і громадськості, вироблення спільних підходів до місць пам’яті, підручників історії, спільної освітньої та культурної політики. Цей шлях і полякам, і українцям ще варто пройти. Згадка про ті події повинна робити нас гуманнішими, об’єднувати народи у спільному горі і побудові нового кращого світу: світу поваги, миру, захисту слабких і меншин.

Втручання політиків у питання переосмислення того що сталося лише ускладнить процес і відкладе час розкаяння.  Політизовані заяви, зокрема і законодавчих органів, пропагують культуру вини,  а не почуття сорому за те що відбулося. Почуття ж сорому не може виникнути в процесі політичних дебатів, які  здебільшого  утверджують кожного учасника у його власній правоті. Отже, односторонні політичні заяви є контрпродуктивними.

Просимо політиків відійти назад і залишити питання пам’яті суспільним інститутам та створити умови для конструктивного діалогу задля майбутнього. Цивілізований діалог, доступ до інформації і час знімуть напруженість щодо складних питань минулого та зроблять можливим взаємне вибачення, зближення, взаємну повагу та спільне добросусідське майбутнє.

One Comment to “Заява Руху «Ми – європейці» у 70-ті роковини Волинських подій”

  1. Taaamara Tratsevych says:

    Підтримую цілком і повністю, від першого слова до останнього.

Leave a Comment